یکتاس یکتاس .

یکتاس

فوتون - انواع برهمکنش فوتون با الکترون

برهمکنش های فوتون با انرژی 511 کیلو الکترون با ماده(5)

دانستن این نکته حائز اهمیت است که چگونه فوتون های 511 کیلو الکترون ولت ناشی از فرآیند نابودی با بافت اطراف خود، ماده آشکارساز در اسکنر پت و با موادی همچون سرب و تنگستن، که در حفاظ سازی یا کولیماسیون استفاده می شود، برهمکنش انجام می دهد. در این برهمکنش فوتون با انرژی 511 کیلوالکترون ولت یک الکترونِ آزاد یا الکترون با پیوند مداری ضعیف را با انتقال بخشی از انرژی خود به بیرون پرتاب می کند و جهت خود فوتون هم عوض می شود. در اثر برهمکنش فوتوالکتریک در یک جامد یا مایع با چگالی بالا،فوتون اولیه با انرژی 511 کیلوالکترون ولت کاملا جذب می شود و انرژی خود را به ماده انتقال می دهد.

در برهمکنش فوتوالکتریک فوتون 511 کیلوالکترون ولت با یک اتم در ماده پیرامون برخورد می کند و با انتقال کامل انرژی خود به یک الکترون مداری، کاملا جذب می شود. تصویر راست : نمایی از پراکندگی کامپتون که در آن فوتون برخوردی بخشی از انرژی خود را به یک الکترون می دهد و در اثر این انتقال جهت حرکت فوتون عوض می شود. فوتون برخوردی تمام انرژی خود را به یک الکترون منتقل می کند و موجب پرتاب شدن آن به خارج از اتم می شود، در حالی که خود فوتون جذب می شود. اثر فوتوالکتریک و پراکندگی کامپتون، دو برهمکنش اصلی فوتون های 511 کیلوالکترون ولت در برخورد با ماده هستند. این الکترون انرژی کافی برای فرار از اتم را دارد، اما به سرعت در جامدات و مایعات جذب می شود.

 

تصویربرداری اوربیتال

اگر انرژی آن برابر اختلاف انرژی بین ترازهای اولیه و نهایی باشد،‌ در ضمن این فرایند تمام انرژی خود را به الکترون منتقل می‌کند و سپس از بین می‌رود و اتم برانگیخته می‌شود در غیر اینصورت ، اگر انرژی آن برابر اختلاف انرژی بین تراز‌ها نباشد،‌ هیچ اتفاقی نمی‌افتد. اگر با الکترونی که ابتدا ساکن است برخورد کند، شبیه یک ذره پراکنده خواهد شد: مقداری از اندازه حرکتش را به الکترون منتقل می‌کند و پراکنده می‌شود به حرکتش با سرعت نور ولی با فرکانس کوچک‌تر (یا طول موجی بزرگتر) ادامه می‌دهد که این همان اثر کامپتون است.                                                                                           ***.

اگر از نزدیکی  هسته‌‌‌ی اتمی عبور کند و اگر انرژی آن به حد کافی بالا باشد تحت تاثیر نیروی قوی الکترومغناطیسی هیته ای ضمن تولید ماده،‌ از بین می‌رود. باز هم انرژی فوتونهای تولید شده به انرژی جنبشی الکترون و پوزیترون بستگی دارد که هرچه انرژی آنها بیشتر باشد، فوتونهای تولیدی نیز انرژی بیشتری خواهند داشت. اگر انرژی کافی داشته باشد، الکترون را به طور کامل از اتم جدا می‌کند و خود از بین می‌رود، چون تمام انرژی خود را به الکترون منتقل می‌کند. ثابت بودن سطح مقطع پراکندگی تامسون و عدم وابستگی اش به فرکانس از خصوصیت های مهم این پراکندگی می باشد.

جسم باردار به خاطر شتاب گرفتن از خود تابش می‌کند، و به این ترتیب موج فرودی پراکنده می‌شود. پراکندگی تامسون پدیدهٔ مهمی در فیزیک پلاسما است که نخستین بار جوزف جان تامسون آن را توضیح داد. وقتی که یک الکترون و یک پوزیترون باهم ترکیب می‌شوند، باعث ایجاد حداقل دو فوتون می‌شوند. اگر با الکترونی اتمی برخورد کند،‌ مطابق با یکی از فرایند‌های زیر برهم‌کنش می‌کند:. برحسب اینکه الکترون با چه زاویه‌ای پراکنده شده ، انرژی جنبشی‌اش متفاوت خواهد بود. وقتی فوتون از میان یک ماده عبور می‌کند،‌ به صورت‌های زیر برهم‌کنش می‌کند:. در فیزیک، پراکندگی تامسون پراکندگی کشسان تابش الکترومغناطیسی از یک جسم باردار است.

 

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ دی ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۲۹:۳۳ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)

سالاد - سالاد سیب زمینی

طرز تهیه سالاد سیب زمینی ترکیه ای

سالاد سیب زمینی ترکیه ای یکی از انواع سالادهای بسیار خوشمزه و پرطرفدار کشور ترکیه است، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه سالاد سیب زمینی ترکیه ای در ادامه با سایت آموزشی چی شی همراه باشید. برای تهیه سالاد سیب زمینی ترکیه ای ابتدا سیب زمینی ها را به همراه دو لیوان آب و کمی نمک داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس قابلمه را روی حرارت متوسط قرار می دهیم تا سیب زمینی ها به مدت ۳۵ تا ۴۰ دقیقه بپزند. در این مرحله خیار شور (آموزش درست کردن خیار شور خونگی) را به همراه پیازچه به صورت نگینی خرد می کنیم و درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس هویج را با رنده متوسط رنده می کنیم و به کاسه اضافه می کنیم.

در این مرحله سیب زمینی ها را پس از اینکه پختند، زیر آب سرد می گیریم و پوست شان را جدا می کنیم، سپس به صورت مکعبی خرد می کنیم و کنار می گذاریم. در حین داغ شدن روغن، فلفل دلمه ای را به صورت نگینی خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم، سپس به خوبی تفت می دهیم تا کاملا نرم شود. در ادامه سیر را درون یک کاسه جداگانه رنده می کنیم، سپس ماست و سس مایونز را به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه به آن اضافه می کنیم. حالا مواد را به خوبی ترکیب می کنیم تا سس یکدست شود، سپس سس را به مواد سالاد اضافه کرده و به آرامی ترکیب می کنیم تا یکدست شوند. در پایان چند برگ نعناع روی سالاد قرار داده و آنرا تا زمان سرو در یخچال قرار می دهیم.

حالا ذرت را به همراه فلفل دلمه ای و سیب زمینی نگینی به کاسه اضافه می کنیم.

طرز تهیه سالاد سیب زمینی

سالاد سیب زمینی های یکی از محبوب ترین سالادها در سراسر جهان است و به همین دلیل ورژن های بسیار متنوعی از آن وجود دارد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه سالاد سیب زمینی در ادامه با سایت آموزشی نکته چی همراه باشید. در این مرحله خیارشور را به همراه پیاز و پیازچه به صورت نگینی ریز خرد می کنیم، سپس به همراه ذرت پخته شده و سیب زمینی ها داخل یک کاسه مناسب می ریزیم و با هم کمی ترکیب می کنیم تا یکدست شوند. در صورتی که تمایل داشته باشیم سالاد کالری کمتری داشته باشد و سالم تر باشد می توانیم به جای ۲ قاشق غذاخوری سس مایونز نیز از ماست استفاده کنیم. برای این منظور ماست را به همراه سس مایونز، روغن زیتون، آب لیمو ترش و مقداری نمک و فلفل داخل یک کاسه مناسب می ریزیم.

در این مرحله پس از اینکه سس آماده شد، روی درب کاسه را با سلفون می پوشانیم و به مدت یک ساعت در یخچال قرار می دهیم. در ادامه سیب زمینی ها را می شوییم و به همراه ۲ لیوان آب و ۱ قاشق چایخوری نمک داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم. پس از اینکه سیب زمینی ها به طور کامل پختند، پوست شان را جدا کرده و آنها را به صورت حبه ای خرد می کنیم. پس از اینکه سس به خوبی طعم دار شد، آنرا از یخچال خارج می کنیم، سپس به مواد درون کاسه اضافه می کنیم. حالا قابلمه را روی حرارت متوسط قرار داده و اجازه می دهیم سیب زمینی ها به مدت ۳۵ تا ۴۵ دقیقه بپزند. برای تهیه سالاد سیب زمینی مجلسی ابتدا سس را آماده می کنیم تا طعم مواد سس کاملا تلفیق شوند.

حالا به آرامی مواد را زیر و رو می کنیم تا سس به تمام نقاط سالاد برسد.

طرز تهیه سالاد سیب زمینی رستورانی

برای تهیه سالاد سیب زمینی خوشمزه و مخصوص به روش رستورانی در ابتدای کار، سیب زمینی ها را شسته و با مقداری آب درون قابلمه می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا به جوش آید. این سالاد به روش های مختلف تهیه می شود و طبق ذائقه می توان تنوع مواد را کم یا زیاد کرد اما چیزی که در همه سالاد های سیب زمینی ثابت است، سیب زمینی و شوید است. حالا اجازه می دهیم تا سیب زمینی ها به طور کامل پخته شوند، سپس پوست آن ها را کنده و به صورت مکعبی خرد می کنیم و درون یک کاسه می ریزیم. در این مرحله برای تهیه سس مخصوص یک کاسه دیگر انتخاب می کنیم، سپس سس مایونز را به همراه ماست خامه ای و شوید به آن اضافه می کنیم.

برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه سالاد سیب زمینی رستورانی در ادامه با سایت آموزشی در نهایت همراه باشید. در صورت تمایل برای سرعت بخشیدن به کار می توانیم از کنسرو ذرت و کنسرو نخود فرنگی آماده استفاده کنیم. در ادامه سالاد را در یخچال به مدت ۱ الی ۲ ساعت قرار می دهیم تا استراحت کند و مزه ها به خورد هم برود. سالاد سیب زمینی یکی از سالادهایی است که به عنوان غذای اصلی یا پیش غذا آن را تهیه و سرو می کنند. در این مرحله سس را به سالاد اضافه کرده و به آرامی مخلوط می کنیم تا سس همه مواد را پوشش دهد. در ادامه مقداری نمک و فلفل سیاه به آن اضافه کرده و هم می زنیم تا سس یکدست شود.

هویج پخته را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم و به سیب زمینی ها اضافه می کنیم. در ادامه کالباس را به صورت نگینی ریز خرد کرده و به سالاد اضافه می کنیم.

طرز تهیه سالاد سیب زمینی خوشمزه برای انواع مهمانی ها

برای درست کردن سالاد سیب زمینی، ابتدا ماست چکیده و لوبیا چیتی و سس مایونز و لیمو ترش و نمک و فلفل و شوید را با یکدیگر در درون ظرف مناسبی مخلوط کنید سپس سیب زمینی ها را که از قبل خرد کرده اید به همراه پنیر گودای رنده شده به مخلوط این مواد اضافه کنید و همه مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و سپس مخلوط این مواد در درون ظرف در بسته ای بریزید و ظرف را به مدت ۱۲۰ دقیقه در درون یخچال قرار دهید. ساقه پیازچه خرد شده : ۳ قاشق غذا خوری ماست چکیده : ۱/۲ پیمانه سیب زمینی پخته شده : ۵۰۰ گرم لوبیا چیتی پخته : ۱/۲ پیمانه شوید خرد شده : ۱/۲ پیمانه نمک : به میزان لازم فلفل : به میزان لازم پنیر گودای رنده شده : ۱/۲ پیمانه آب لیمو ترش : به میزان لازم مایونز : ۲ قاشق غذا خوری.

نکته : شما می توانید از سس مایونز به مقدار ۴ قاشق غذا خوری به جای ترکیب سس و ماست استفاده کنید که در روش استفاده ترکیبی سس و ماست به دلیل افزودن ماست از حجم سس کم شده است. سالاد ماکارونی و سالاد سیب زمینی و سالاد الویه از انواع سالاد های خوشمزه و بی نظیری هستند که کمتر کسی پیدا می شود که از طعم دلپذیر این سالاد ها لذت نبرد. بعد از این که ظرف سالاد را از درون یخچال بیرون آورید سالاد را در درون ظرف مناسبی بریزید و ساقه های پیازچه را هم به سالاد اضافه کنید. سالاد سیب زمینی یکی از سالاد هایی است که می توانید آن را با هر نوع سبزیجات و مواد لازم دلخواهی در منزل تهیه نمایید.

در این بخش طرز تهیه سالاد سیب زمینی را با بهترین روش در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. یکی از انواع خوراکی ها برای افراد چاق و کسانی که رژیم های غذایی دارند سالاد است. امیدواریم از طرز تهیه سالاد سیب زمینی خوشمزه در منزل نهایت لذت را برده باشید. در این مطلب ما قصد داریم تا شما را با روش تهیه سالاد سیب زمینی آشنا سازیم. ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

سالاد سیب زمینی ، لذیذ و ساده

سیب‌زمینی یک مادۀ غذایی است که معمولاً در هر خانه‌ای پیدا می‌شود؛ بنابراین سالاد سیب‌زمینی را می‌توانید با کم‌ترین هزینه و کوتاه‎ترین  زمان تدارک ببینید و از خوردن آن لذت ببرید. سالاد سیب‌زمینی یکی از ساده‌ترین و پرطرفدارترین سالادهایی است که در بیشتر خانه‌ها درست می‌شود. برای تهیۀ سس، آب لیموترش تازه یا نارنج را با سس مایونز مخلوط می‌کنیم و کمی شکر به آن می‌افزاییم. در وسط گوجه‌فرنگی‌ها را دایره‌ای چیده و حلقه‌های پیاز را روی آن‌ها می‌گذاریم. بهتر است از آب لیموترش یا نارنج تازه استفاده کنید تا سس طعم و عطر خوبی داشته باشد.  هویج‌ها را هم می‌پزیم و مانند سیب‌زمینی‌ها به‌صورت مربعی خرد می‌کنیم.

بهتر است سیب‌زمینی‌ها با پوست پخته شوند تا بافت خوب و منسجمی داشته باشند. سالاد سیب‌زمینی کم کالری و مفید است و برای افراد رژیمی گزینۀ مناسبی است. اگر بدون پوست بپزند، مزۀ آب می‌گیرند و نمی‌توان آن‌ها را یکدست خرد کرد. اول سیب‌زمینی‌ها را در اطراف ظرف می‌چینیم به‌طوری که وسط آن خالی باشد. البته مواد را به هر شکلی که دوست دارید می‌توانید در ظرف بچینید. کاهوی رسمی مناسب این سالاد نیست و طعم و ظاهر آن را خراب می‌کند. پیاز و گوجه‌فرنگی‌ها را هم حلقه‌حلقه کرده، کنار می‌گذاریم.

طرز تهیه سالاد سیب زمینی و شوید

سالادی که امروز دستور پختش رو می‌خونید، علاوه بر کربوهیدرات روی پروتئین و فیبر هم تمرکز زیادی داره. اگر از سالاد کاهو یا سالاد شیرازی خسته شدید و دلتون یک سالاد متفاوت می‌خواد، خبر خوبی براتون داریم. برای تهیه سالاد سیب زمینی ماست و تخم مرغ هم باید استفاده بکنید که سرشار از پروتئین هستن. سیب زمینی جزء گیاهان نشاسته‌ایه که به خاطر سیب زمینی سرخ کرده بد نام شده. مواد گفته شده در این دستور پخت برای چهار وعده و هر وعده حدود یک فنجان است. این ترکیب فوق العاده بهتون کمک می‌کنه برای مدت طولانی‌تری سیر بمونید. اطلاعاتی که در ادامه می‌آید مربوط به یک وعده از این غذاست.

 

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ دی ۱۴۰۰ساعت: ۰۵:۲۰:۳۷ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)

دلالت - اقسام دلالت لفظ بر معنی

آیا دلالت دارای اقسام است؟

دلالت لفظ بر معنی سه صنف است : دلالت مطابقی مانند دلالت حیوان برماتحتش دلالت تضمنی مانند دلالت خانه بر دیوارش دلالت التزامی منند دلالت سقف بر دیوار دلالت لفظ  یکبار به حسب طبع است مثل دلالت آح بر سر درد گاهی به حسب عقل است مانند دلالت صوت بر مصوت وگاهی به حسب وضع: که از سه حالت خارج نیست 1-مفهوم از لفظ این است که یامعنا موضوع له لفظ است که در اینصورت دلالت مطابقی است مانند انسان بر حیوان ناطق 2-یا مفهوم از لفظ یکی از اجزای آن معناست که در اینصورت دلالت تضمن است مانند دلالت انسان بر ناطق 3-یا مفهوم از لفظ معنای خارجی است که در این صورت دلالت التزامی است.

مراد از دلالت فهم معنا از لفظ است چه در اطلاق و چه درتخیل و نسبت دادن به کس دیگر هدف ما از تعریف بیشتر فهم دقیق تر است به عبارتی دیگر و برای فهمیدن بهتر میتوان گفت: الف/ذهن از لفظ به معنا منتقل میشود                          ب/انتقال به وجود معنای دیگر دلالت به سه قسمت تقسیم میشود : 1-دلالت عقلی 2-دلالت طبعی 3-دلالت وضعی      *درتوضیح دلالت عقلی میتوان گفت دلالتی است که درآن ملازمه بین دو شیئ استثنا پذیر نباشد.   9                               مفهوم شناسی بحث دلالت را به دو جهت معنایی بررسی میکنیم: 1-معنای لغوی :ما یتوصل به الی معرفه الشیئ کدلالت الالفاظ علی المعنی                  آنچه که به وسیله آن ذهن وصل میشود به سوی معرفت شیئ 2-معنای اصطلاحی : شیئ به گونه ای باشد که وقتی به وجودش علم پیدا کردی ذهنت به وجود شیئ دیگری منتقل شود.

مانند دلالت لفظ کتاب بر معنایش 2-دلالت تضمنی:دلالت میکند لفظ بر جزئ معنای موضوع له مانند دلالت لفظ کتاب بر ورقه هایش 3-دلالت التزامی:دلالت میکند لفظ برمعنای خارج موضوع له که لازم است برای موضوع له مانند دلالت لفظ دوات بر قلم شرط دلالت التزامی : 1-تلازم بین معنی لفظ و معنای خارج و لازم تلازم ذهنی باشد.                    چکیده مطلب ما احساس میکردیم بحث دلالت  نیاز به روشن گری بیشتری دارد از این رو به این فکر افتادیم که در این بحث روشنگری کنیم و ابهامات ذهنیمان را برطرف کنیم بلکه تحولی اساسی ایجاد شود.

 

دلالت التزامی در منطق و اصول

«واضعان لغت- الفاظ بازاء معانی وضع کرده‏اند- تا عقلا بتوسط آن بر معانی دلالت سازند- و این نوع دلالت را دلالت تواطی خوانند- که تعلق بوضع دارد و بمردم خاص است- چه در دلالت بطبع که نه بطریق تواطی باشد- مانند دلالت اصوات طیور بر احوال ایشان- دیگر حیوانات با مردم مشارک باشند- و چون معانی بعضی داخل افتد در بعضی- و بعضی لازم بعضی- اما داخل مانند معنی دیوار- که داخل بود در مفهوم معنی خانه- چه دیوار جزوی از خانه بود- و اما لازم چنانک معنی دیوار لازم معنی سقف بود- چه سقف بی‏دیوار نتواند بود- پس تصور بعضی معانی- مقتضی تصور معنیهای دیگر باشد- که داخل باشند در آن معانی- یا لازم آن معانی باشد بر سبیل تبعیت- و چون چنین بود- دلالت الفاظ بر معانی از سه نوع تواند بود- اول آنک بلفظ آن معنی خواهند- که بوضع بازاء او نهاده باشند- چنانک مردم گویند و بان حیوان ناطق خواهند- و آن را دلالت مطابقه خوانند- دوم آنک بلفظ آن معنی خواهند- که داخل بود در آن معنی- که لفظ بازاء او نهاده‏اند- چنانک بمردم حیوان خواهند- یا بمردم بعضی از اعضاء مردم خواهند- و آن را دلالت تضمن خوانند- سیوم آن که بلفظ آن معنی خواهند که لازم آن معنی باشد- که لفظ بازاء او نهاده‏اند- چنانک بمردم ضاحک‏ خواهند- و به دراز گوش خر خواهند و آن را التزام خوانند- و از این سه صنف دلالت مطابقه وضعی تنها باشد- و دو دلالت دیگر بمشارکت وضع و عقل- و از این دو که عقلی‏اند تضمن محدود بود- چه اجزاء معنی محصور باشد و التزام نامحدود بود- چه لوازم معنی محصور و مضبوط نباشد- و اگر لوازم در شهرت مختلف باشند- مشهورتر بدلالت اولی بود- چنانک بشیر شجاع خواهند نه ابخر- و گاه بود که یک لفظ بازاء معنی موضوع بود- و هم بازاء جزو آن معنی- و بر هر دو مطابقت دلالت کند- مانند ممکن که بر خاص و عام که جزو اوست دلالت کند- و همچنین یک لفظ گاه بود- که هم بازاء معنی موضوع بود- و هم بازاء لازم آن معنی و بر هر دو بمطابقه دلالت کند- مانند آفتاب که- بر *** خورشید و بر نور او دلالت کند- و سبب آنک- این دلالت مطابقه است نه تضمن و التزام- آن است که بمجرد وضع است نه بمشارکت عقل‏ [11].

 

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ دی ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۲:۳۲ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)

منشور - آزمایش تعیین زاویه راس منشور

آشنائی با لیزر و انجام آزمایشهائی مانند تحقیق قانون اسنل دکارت و مشاهده تداخل دو منشور فرنل و حلقه های نیوتن،مشاهده الگوی پراش فرانهوفر از تک شکاف، چند شکاف و توری های مختلف، اندازه گیری طول موج لیزر و مشاهده پراش از روزنه دایره ای و مستطیل و پراش سیم های مختلف از جمله کارهائی است که در این آزمایش انجام می شود. مشاهده پدیده تداخل در تیغه هوا،اندازه گیری طول موج مجهول، اندازه گیری اختلاف طول موج دو خط زرد سدیم و مقایسه این تداخل سنج با تداخل سنج مایکلسون مواردی هستند که در این آزمایش بررسی می شوند. بررسی تداخل در لایه های نازک هوای بین سطح محدب یک عدسی و یک تیغه شیشه ای،تعیین شعاع انحنای سطح یک عدسی و تعیین طول موج یک نور تک رنگ از مواردی هستند که در آزمایش حلقه های نیوتن بررسی می شود.

در این آزمایش از اسپکترومتر با دقت 1 دقیقه، لامپ هلیوم و لامپ جیوه استفاده می شود که ضمن مشاهده طیف منشور ،ضریب شکست آن برای طول موج های مختلف بدست می آید. به کمک آن فریزهای دایره ای تیغه هوا،فریزهای خطی گوه هوا با نور تکفام و فریزهای رنگی خطیگوه هوا با نور سفید مشاهده و بررسی می شود. توری پراش بر روی دستگاه اسپکترومتر قرار می گیرد و پراش نور زرد سدیم توسط آن مشاهده و رابطه پراش برای آن بررسی می شود. در این آزمایش تداخل نور بوسیله دو روزنه یانگ و دو منشور فرنل مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین پراش از یک مانع مانند سیم با ضخامت های متفاوت موضوع بررسی در این آرمایش است.

همچنین تداخل در گوه هوا و محاسبه ضخامت یک ورقه نازک جزءدستور کار این آزمایش است. همچنین طیف لامپ هلیم توسط توری مشاهده و اندازه گیری های لازم انجام می گیرد. مشاهده پراش فرنل از تک شکاف و رابطه بین تغییر پهنای شکاف با شکل پراش. این آزمایش با لامپ سدیم، لامپ جیوه و فیلتر سبز انجام می شود. پراش فرانهوفر از یک تک شکافو دو شکاف مشاهده و بررسی می شود.

یک منشور چقدر می تواند نور را منحرف کند؟

 البته با چرخاندن منشور یا به عبارتی با تغییر زاویه تابش(Angle of incidence)  نور به منشور، میزان انحراف هم تغییر خواهد کرد که بین زوایای مختلف، یک زاویه تابش به منشور، کمترین انحراف را ایجاد می‌کند و زاویه حداقل انحراف (Minimum deviation angle) نامیده می‌شود و برای اندازه‌گیری مشخصات منشور بکار می‌رود. به دلیل وابستگی ضریب شکست  (Refractive index) هر محیط به طول موج (Wavelength)، هر رنگ یا طول موج نور پس از عبور از منشور در زاویه مختلفی منتشر می‌شود و نور خروجی به رنگ‌های تشکیل دهنده‌اش تجزیه می­شود. می توانید با استفاده از رابطه منشور و با دانستن طول موج نور، زاویه راس منشور و زاویه انحراف، ضریب شکست منشور را برای آن طول موج بدست آورید.

منشور یکی از وسایل مهم اپتیکی است که کاربردهای مختلفی دارد که در این آزمایش فقط در مورد انحراف نور توسط منشور بحث می‌شود. با افزایش طول موج از بنفش به قرمز ضریب شکست کاهش می‌یابد و در نتیجه نور قرمز انحراف کمتری نسبت به نور بنفش پیدا می‌کند. بدیهی است که هر طول موج نور تابیده به منشور به اندازه‌ای متناسب با ضریب شکست منشور در آن طول موج منحرف می‌شود. در صورتیکه فاصله پرده تا منشور یک متر باشد، با استفاده از رابطه زیر میتوان توان انحراف منشور را بدست آورد:. فاصله پرده از منشور (در فاصله ی ۱ متری)   /  فاصله پرتو خروجی تا امتداد نور ورودی  =  توان انحراف منشور.

میخواهیم با اندازه‌گیری میزان انحراف پرتو لیزر تابیده به منشور، توان انحراف آن را محاسبه کنیم.  به این منظور باید موقعیت لکه نور لیزر با حضور منشور و بدون آن را در فاصله ثابتی مقایسه کنیم. منشوری با توان یک دیوپتر، می تواند در فاصله یک متری، یک سانتیمتر در نور جابه‌جایی ایجاد کند. میزان توانایی منشور در انحراف باریکه نور را توان منشور نامیده و واحد آن دیوپتر (Dioptre) است. برای این منظور از نور لیزر که تقریبا بدون واگرایی زیاد منتشر می‌شود، استفاده می‌کنیم. اگر پرتو لیزر که از یک رنگ تشکیل شده است را به منشور بتابانیم مسیر اولیه منحرف می‌شود. انحراف نور از مسیر اولیه کاربردهای متنوعی دارد که با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

 

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ دی ۱۴۰۰ساعت: ۰۵:۰۳:۵۳ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)

دمشق - اندلس در زمان خلافت اموی در دمشق

تأسیس حکومت اموی در اندلس

روش وی با پدر اختلاف بسیار داشت که فقیهان را از دخالت در امور دولت دور کرد و گفت کار ایشان بجز انجام مراسم دین و قضا نیست و اینگروه بجنبیدند و هشام را لعن کردند و مردم را بشورش خواندند و چون حکم نگهبانان خاص از غلامان مزدور گرفت کینه ایشان سختتر شد و تباهی در راهها افتاد و آن گروه از مردم اندلس که به مسلمانی رو کرده بودند در قرطبه و طلیطله شورش فقیهان شهر را که یحیی لیثی و طالوت فقیه علمدار آن بودند نیرو دادند و حکم را از ولایتداری بینداختند و با یکی از خاندان وی بیعت کردند و اینکار در ناحیه غربی قرطبه انجام شد حکم پایمردی کرد و در پیکار شورشیان فیروز شد و تیغ در ایشان نهاد و خانه ها و مسجدهایشان را ویران کرد و باقیمانده شورشیان بفاس و اسکندریه گریختند و چون بسیار شدند در آنجا تباهی کردند و عبدالله بن طاهر ولایتدار مصر به فرمان مأمون بر ایشان تاخت و مغلوبشان کرد و اجازه داد تا بجزیره کرت روند و همچنان ببودند تا پس از مدتها که فرنگان آن جزیره را بگرفتند.

به سال 125 ابوالخطار یمانی بر اندلس تسلط یافت و صمبل بن حاتم که مصری بود بر او بشورید و از ولایتداری خلع کرد و یکی از مصریان را به ولایتداری رسانید یمنیان میخواستند ابوالخطار را به مقام خویش باز برند اختلاف بالا گرفت و اندلس چهار ماه تمام ولایتدار نداشت عاقبت همگی بر ولایتداری یوسف بن عبدالرحمن فهری اتفاق کردند که مصری بود و به سال 129 ولایت اندلس را بدو دادند و بنا شد یکسال ولایت بدست او باشد و سال بعد کار را بدست یمنیان دهد تا هر که را خواهند ولایتدار کنند و چون سال بگذشت یمنیان خواستند یکی از خویشتن را بولایت رسانند اما صمبل مقاومت کرد و گروه بسیار از ایشان را بکشت و باز بر ولایت یوسف اتفاق شد و کس بر او اعتراض نکرد تا عبدالرحمن اموی بر اندلس تسلط یافت.

بدوران مهدی همه دولتها از عباسیان حساب میبردند که این دولت بنهایت قدرت و وسعت رسیده بود اما آن اختلاف که میان خلیفه بغداد و اندلس بود مایه اضطراب بغداد بود که مهدی چون پدر قدرت امویان اندلس را بدیده حسد مینگریست و میخواست این دولت را از میان بردارد اما لشکر کشی به آن دیار میسر نبود که راه دراز بود و گذر دادن سپاه از صحراهای آفریقا کاری دشوار مینمود و هم قوت عبدالرحمن اموی به حساب بود که وی در اندیشه بود دیار شام را از امویان بگیرد و اگر اوضاع اندلس اجازه میداد بدینکار اقدام کرده بود بدینجهت دو خلیفه در بغداد و اندلس بدشمنی و کینه قانع شدند و کوشش عملی بر ضد همدیگر کمتر کردند.

 

پاورپوینت تأسیس حکومت اموی در اندلس

به سال 125 ابوالخطار یمانی بر اندلس تسلط یافت و صمبل بن حاتم که مصری بود بر او بشورید و از ولایتداری خلع کرد و یکی از مصریان را به ولایتداری رسانید یمنیان میخواستند ابوالخطار را به مقام خویش باز برند اختلاف بالا گرفت و اندلس چهار ماه تمام ولایتدار نداشت عاقبت همگی بر ولایتداری یوسف بن عبدالرحمن فهری اتفاق کردند که مصری بود و به سال 129 ولایت اندلس را بدو دادند و بنا شد یکسال ولایت بدست او باشد و سال بعد کار را بدست یمنیان دهد تا هر که را خواهند ولایتدار کنند و چون سال بگذشت یمنیان خواستند یکی از خویشتن را بولایت رسانند اما صمبل مقاومت کرد و گروه بسیار از ایشان را بکشت و باز بر ولایت یوسف اتفاق شد و کس بر او اعتراض نکرد تا عبدالرحمن اموی بر اندلس تسلط یافت.

بدوران مهدی همه دولتها از عباسیان حساب میبردند که این دولت بنهایت قدرت و وسعت رسیده بود اما آن اختلاف که میان خلیفه بغداد و اندلس بود مایه اضطراب بغداد بود که مهدی چون پدر قدرت امویان اندلس را بدیده حسد مینگریست و میخواست این دولت را از میان بردارد اما لشکر کشی به آن دیار میسر نبود که راه دراز بود و گذر دادن سپاه از صحراهای آفریقا کاری دشوار مینمود و هم قوت عبدالرحمن اموی به حساب بود که وی در اندیشه بود دیار شام را از امویان بگیرد و اگر اوضاع اندلس اجازه میداد بدینکار اقدام کرده بود بدینجهت دو خلیفه در بغداد و اندلس بدشمنی و کینه قانع شدند و کوشش عملی بر ضد همدیگر کمتر کردند.

ابن اثیر گوید: (مهدی عبدالرحمن بن حبیب فهری را باندلس فرستاد و او از آفریقا گذشت دریا را پیمود و بسلیمان بن یقطان که ولایت بارسلن داشت نامه نوشت و او را به اطاعت خلیفه بغداد خواند اما سلیمان دعوت وی را نپذیرفت و فهری خشمگین با گروهی از بربران به قلمرو او هجوم برد اما سلیمان ویرا بشکست و عبدالرحمن باقیمانده نیروی وی را تار و مار کرد و کشتیهای او را بسوخت که فرار نتواند کرد فهری در ناحیه والانس موضع گرفت و محصور شد اما مقاومتی سخت کرد و ترس وی بدلها افتاد و عبدالرحمن هزار دینار جایزه برای سرش معین کرد و یکی از بربران ویرا بکشت و سرش را به نزد خلیفه اندلس برد.

 

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ دی ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۵۵:۲۵ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)

وحشی - شاه پسند وحشی «داروئی»

اطلاعات کامل شاه پسند وحشی

خواص داروئی شاه پسند شاه پسند وحشی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است  قابض و ضد تشنج است برای از بین بردن آب آوردگی بدن مفید است و بدین منظور باید آنرا با ملاس چغندر خورد برای تقویت قلب مفید است خون را تمیز و تصفیه می کند عرق آور است مقدار شیر را در مادران شیرده زیاد می کند کر م معده را کشته و از بین می برد خلط آور است برای برطرف کردن سرماخوردگی مفید است کمیود ویتامین C را درمان می کند برای درمان ناراحتی های پوستی مفید است بیماری زردی را برطرف می کند برای رفع خونریزی لثه مفید است سنگ کلیه و مثانه را خارج می سازد استفاده خارجی شاه پسند  برای ورم مخاط دهان و گلو ، جوشانده آنرا غرغره کنید کمپرس آنرا روی ضرب دیدگی بگذارید زخم و بریدگیها را با ضماد آن درمان کنید  برای رفع خستگی پس از کار روزانه از حمام شاه پسند استفاده کنید بدین منظور مقدار 200 گرم برگهای گیاه را در دولیتر آب ریخته و حرارت دهید تا بجوش آید سپس آنرا روی چراغ برداشته و بگذارید مدت 15 دم بکشد بعد آنرا صاف کرده و در وان حمام بریزید و برای مدت 20 دقیقه در آن دراز بکشید تا خستگی عضلات برطرف شود.

چون دارای خاصیت ضد خونریزی است گفته می شود که آنرا روی زخم های مسیح ریختند و خونریزی قطع شد و روی این اصل در قدیم به آن گیاه صلیب Herb of the Cross می گفتند این گیاه در نواحی جنوب آسیا ، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده ها و دشت ها و مزارع می رویند در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف طهران ، فارس ، شیراز و نواحی جنوب می روید قسمت مورد استفاده این گیاه برگها و سر شاخه های سبز آن است در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت های این گیاه منتشر می شود ولی طعم آن گس و تلخ است. طرز استفاده شاه پسند دم کرده : یک قاشق چایخوری برگهای خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب جوش ریخته و برای مدت 10 دقیقه دم کنید سپس صاف کرده و به مقدار یک فنجان سه بار در روز بنوشید جوشانده : مقدار 40-50 گرم برگهای خشک شده این گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته وب گذارید بمدت 5 دقیقه بارامی بجوشد سپس آنرا صاف کنید اسانس : قوی تر از تنطورهه می باشد و از مغازه برخی از داروخانه ها می توان خریداری کرد مقدار مصرف آن یک تا دوقطره در یک لیوان آب می باشد.

 

گیاه شاه‌پسند تسکین‌دهنده مشکلات گوارشی و بی‌خوابی

شاه‌پسند گیاهی با خواص نرم‌کنندگی است که باعث بهبود جای زخم شده و تسکین‌دهنده است، برای همین هم به درمان ترک‌خوردگی و خراش‌ها و جراحات سطحی پوست کمک می‌کند، یک مشت گیاه شاه‌پسند خشک را در یک فنجان کوچک آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه بجوشانید، سپس یک گلوله پنبه را به آن آغشته کرده و روزانه 2 تا 3 مرتبه روی ترک‌خوردگی و خراش‌های پوستی بکشید. برای رفع خستگی پس از کار روزانه و یا اگر استرس و فشارهای روحی بی‌خوابتان کرده است، می‌توانید از حمام شاه‌پسند نیز استفاده لازم را ببرید، برای این کار لازم است 200 گرم برگ و گل شاه‌پسند را در یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید و محلول را صاف کرده و به آب وان اضافه کنید تا علاوه بر داشتن خواب راحت، خستگی عضلات بدن نیز برطرف شود.

شاه‌پسند مشکلاتی از قبیل نفخ و احساس سنگینی معده را برطرف کرده و به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند، این گیاه برای برطرف کردن حالت تهوع و یا استفراغ نیز مفید است، به علاوه عصاره‌ روغنی یا همان افشره خوراکی شاه‌پسند لیمویی به دفع هلیکوباکترپیلوری کمک می‌کند زیرا این باکتری نمی‌تواند در برابر ترکیبات شاه‌پسند مقاومت کند. گیاه شاه‌پسند 100 گونه مختلف دارد ولی در ایران بیشتر نوع تزئینی آن که شاه‌پسند درختی نام دارد شناخته شده است و نوع دارویی آن با نام شاه‌پسند وحشی نیز در ایران وجود دارد که خواص درمانی فراوانی دارد؛ شاه‌پسند وحشی از گیاهانی است که در روم قدیم مورد پرستش و تقدیس مردم بود و از آن برای تبرک خانه‌ها و معابد استفاده می‌کردند.

گیاه شاه‌پسند برای رفع آنفلوانزا مؤثر است، چون حاوی ترکیباتی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با تب و التهاب‌های بدن مقابله می‌کند، در نتیجه گلو درد را نیز از بین می‌برد، برای این منظور می‌توان به مدت یک هفته روزانه 2 فنجان از دمنوش این گیاه مصرف کرد، همجنین برای ورم مخاط دهان و گلو، غرغره جوشانده آن مفید است. همچنین دلیل دارای خاصیت ضدخونریزی که دارد، گفته می‌شود که آن را روی زخم‌های حضرت مسیح ریختند و خونریزی قطع شد به همین دلیل در قدیم به آن گیاه صلیب می‌گفتند؛ این گیاه در حاشیه جاده‌ها، دشت‌ها و مزارع نواحی جنوب آسیا، آفریقا و اروپا و در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران، فارس، شیراز و نواحی جنوب می‌روید.

 

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ دی ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۰۵:۲۰ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)

درزه - اصطلاحات و مفاهیمی در مورد درزه ها

گسلها , درزه ها و زمین لغزش

پس از اینکه سنگ تحت تاثیر تنش قرار گرفت، ابتدا در آن تغییر شکل الاستیک ایجاد می شود و پس از آن می‌شکند (در حالت معمولی سنگهای حالت شکننده دارند) ، ولی تحت فشارهای محصور کننده و حرارت بالا ، بسیاری از سنگها پس از مرحله الاستیک وارد مرحله تغییر شکل پلاستیک می‌شوند و نهایتا در این شرایط سنگ خواهد شکست. این درزه‌ها را می‌توان به عنوان درزه‌های کششی در نظر گرفت زیرا هنگامی که طبقات ، در امتداد عمود بر محور چین تحت فشارش قرار گرفته و چین‌ها را به وجود می‌آورند، در امتداد محور چین تحت کشش واقع می‌شوند، بنابراین در امتداد عمود بر محور چین ، درزه‌هایی به وجود می‌آید.

اگر نمونه سنگی را به جای این که در هوای آزاد تحت فشار قرار گیرد، در یک محیط با فشار همه جانبه واقع شود و آنگاه بر آن فشار وارد آید، پس از حذف نیروهای فشارشی ، شکستگی‌های متعدد در جهت عمود بر امتداد نیروی فشارشی در جسم به وجود می‌آید. چون غالبا معادن در محل تقاطع دو قطعه قرار دارند، فرا دیواره سقف معادن را تشکیل میدهد که محل آویزان کردن چراغها در داخل معادن بود (Hanging wall) و فرو دیواره کف معدن یا محلی که پا بر روی آن قرار میگیرد است که به آن Footwall اطلاق می شود. شواهد صحرایی برای تشخیص این شکستگیها ، دیواره خشن است، ضمنا چون شکستگی تحت تاثیر کشش ایجاد شده است، بین دو دیواره شکستگی ، یک باز شدگی دیده می شود که گاهی اوقات ممکن است توسط رگه‌های معدنی یا غیرمعدنی پر شده باشد.

▪ درزه‌های ستونی: این درزه‌ها نوعی از درزه‌های کششی هستند که بر اثر کاهش حجم در سنگها ایجاد می‌شوند، این نوع درزه‌ها معمولا در توده‌های آذرین بوجود می‌آیند که در اثر آن گدازه به شکل منشورهایی ایجاد می شود. از آن جمله است لغزش یک یا چند واحد سنگی در امتداد یک یا چند سطح مسطوی ، سر خوردن یک قطعه کوچک یا ورقه‌ای از سنگ به روی دامنه ، لغزش توده عظیمی از سنگ و سرانجام لغزش گوه‌ای در امتداد فصل مشترک دو صفحه متقاطع. این جابجایی ها می توانسته یا بصورت جابجائی آرام باشد که هیچ گونه لرزشی در زمین ایجاد نمی کند و یا اینکه بصورت ناگهانی اتفاق بیفتد که جابجایی های ناگهانی در طول گسلها عامل ایجاد اغلب زلزله ها می باشد.

 

تحلیل فرو پاشی رونده پلهای با خرپای فولادی و ارزیابی شکل پذیری|اِس پی

گزارش مربوط به فرو پاشی I-35W روشن می سازد که بار مرده بخاطر تعمیرات و عملیات مسلح نمودن دال به چندین مرتبه افزایش یافته بود و اینکه ضخامت صفحه لچکی نصف مقدار طراحی بود. پل خرپای فولادی I-35W بر روی رودخانه میسی سی پی در میناپولیس، مینه سوتا، ایالات متحده، ناگهان در اول آگوست سال 2007 میلادی فرو ریخت و این فاجعه ، مجروحان زیادی داشت ]2و1[. تحلیل فرو پاشی پیش رونده برای چهار حالت بار زنده بر روی دو مدل پل با نسبت های دهانه متفاوت و با استفاده از تحلیل تغییر شکل بزرگ الاستیک – پلاستیک انجام شده است. بسیار مشکل است که بتوان بارهای فرو پاشی و مکانیزم را یافت و آن بخاطر غیر خطی بودن مصالح و هندسه ای است که باید در سازه های نامعین پیچیده لحاظ شوند.

]4 [ Kasano et al بر صفحه لچکی تمرکز نموده و روشن می سازند که صفحه نازک تر لچکی با تغییر شکل اولیه ، کرنش را افزایش داده و می تواند برانگیزنده ترک باشد ]5[. گرچه روند فرو پاشی بسته به توزیع بار زنده و نسبت طول دهانه ، متفاوت است ، اما هر دو مدل پل خرپای فولادی ، در اثر کمانش عضوهای فشاری ، فرو می ریزند. تحلیل فروپاشی پیش رونده برای سه مدل خرپای فولادی پیوسته با طول کلی 230m با استفاده از تغییر شکل های بزرگ و تحلیل الاستیک- پلاستیک ، انجام شده است. این تحلیل برای روشن ساختن اینکه چگونه شدت بار زنده و توزیع آن بر مقاومت نهایی و شکل پذیری دو مدل پل خرپای فولادی تاثیر می گذارد صورت گرفته است.

به عنوان یک یادآوری ، این مطالعه قصد ندارد که مکانیزم فرو پاشی I-35W را روشن سازد بلکه به ارزیابی مقاومت نهایی پل های خرپای فلزی عمومی می پردازد. بهرحال ، تحقیقی در مورد اینکه که چگونه شدت بار زنده و توزیع ها بر روند فرو پاشی، تغییر شکل نهایی و مقاومت نهایی تاثیر می گذارند، وجود ندارد. این ما را به این واقعیت می رساند که نسبت طول دهانه مرکزی و کناری مربوط به مدل پل B با ابعاد مورد استفاده معمول تر ، منطقی می باشد. هنگامی که تمام بار زنده به دهانه میانی اعمال می گردد ، نسبت دهانه بر مقاومت نهایی که به اندازه کافی بالا بوده و مدل پل ایمن است. هنگامی که بار زنده در نزدیکی تکیه گاه میانی اعمال می شود، مدل پل با دهانه میانی بلندتر دارای مقاومت نهایی بیشتر خواهد بود.

 

تبیین قراردادهای joint venture یا مشارکت در سرمایه گذاری- هاتف ستاری

ه – مشارکت انتفاعی در امور ساختمانی: اخیراً اجرای طرح های بزرگ ساختمانی از طریق انعقاد قراردادهای مشارکت، چه به صورت قرارداد مشارکت انتفاعی و چه به صورت کنسرسیوم، رایج گشته است؛ یعنی طرفین مشارکت ابتدا نسبت به اصولی که می بایستی در طول فعالیت خود به آن متعهد باشند توفق می نمایند و سپس راجع به نحوه انجام طرح و جزئیات آن توافق کرده و حسب مورد طرفین ممکن است که راجع به یک یا چند موضوع دیگر نیز توافقاتی داشته باشند؛ مثل این که در خصوص تعیین مدیر پروژه، مسئولیت های هر یک از طرفین نسبت به کارکنان خود، حفظ حقوق مالکیت صنعتی و پروانه های مربوط توافق نمایند.

در انتها باید گفت، با توجه به این که نظم اقتصادی دنیا به گونه ای است که اجباراً تمامی کشورها در آن مشارکت دارند و تکنولوژی مدرن، مواد اولیه و نیروی انسانی کارآمد که عوامل عمده پیشرفت اقتصادی هستند، به طور نابرابر در سطح دنیا پراکنده اند، تنها تأسیس حقوقی که می تواند با حفظ منافع دارندگان این عناصر، انجام طرح اقتصادی و پیشرفت و توسعه را ممکن سازد “جوینت ونچر” است؛ از این رو توصیه می شود که حداقل دانشجویان حقوق با این نهاد بین المللی بیشتر آشنا شده و امیدوارم این مختصر، گامی در این جهت محسوب گردد. در انتها باید گفت، با توجه به این که نظم اقتصادی دنیا به گونه ای است که اجباراً تمامی کشورها در آن مشارکت دارند و تکنولوژی مدرن، مواد اولیه و نیروی انسانی کارآمد که عوامل عمده پیشرفت اقتصادی هستند، به طور نابرابر در سطح دنیا پراکنده اند، تنها تأسیس حقوقی که می تواند با حفظ منافع دارندگان این عناصر، انجام طرح اقتصادی و پیشرفت و توسعه را ممکن سازد “جوینت ونچر” است؛ از این رو توصیه می شود که حداقل دانشجویان حقوق با این نهاد بین المللی بیشتر آشنا شده و امیدوارم این مختصر، گامی در این جهت محسوب گردد.

اشاره کردیم که “جوینت ونچر” به دو شکل عمده شرکتی و قراردادی تقسیم می شود و البته در سطح بین المللی “جوینت ونچر”های مختلفی وجود دارد که می توانند در قالب هر یک از این دو شکل ظهور یابند و شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که “جوینت ونچر” در واقع یک نوع قرارداد بین المللی است که گاه به صورت شرکت به فعالیت میپردازد؛ زیرا در “جوینت ونچر”های شرکتی نیز طرفین در ابتدا قراردادی منعقد می کنند که از آن به “قرارداد اصولی” یا پایه تعبیر می شود و از هر نظر حاکم بر روابط آنها می باشد. اشاره کردیم که “جوینت ونچر” به دو شکل عمده شرکتی و قراردادی تقسیم می شود و البته در سطح بین المللی “جوینت ونچر”های مختلفی وجود دارد که می توانند در قالب هر یک از این دو شکل ظهور یابند و شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که “جوینت ونچر” در واقع یک نوع قرارداد بین المللی است که گاه به صورت شرکت به فعالیت میپردازد؛ زیرا در “جوینت ونچر”های شرکتی نیز طرفین در ابتدا قراردادی منعقد می کنند که از آن به “قرارداد اصولی” یا پایه تعبیر می شود و از هر نظر حاکم بر روابط آنها می باشد.

 

Research Letter of International Relations

اقتصاد جهانی                                                                                                                                                                      تولید ناخالص ملی کشورها در سال 2017.

بسیاری ازنظریه­پردازان وابستگی بر خلاف نظریه آدام اسمیت اظهار می­دارند که اقتصاد جهانی را نمی‌توان به­عنوان یک نظام متشکل از طرفهای برابر بازرگانی تصور نمود، چراکه برتری قدرت نظامی، *Vector Error Correction Model (VECM)                                                                                                                .

آدم محمد رحیم و منصور مسیح[5] به بررسی نا‌آرامی­های سیاسی و تأثیر آن بر سرایت تلاطم بین بازارهای اسلامی آسیایی و بازار سهام آمریکا پرداختند، آن­ها از داده­های روزانه بازار سهام مراکش و شاخص داوجونز استفاده کردند و  با استفاده از مدل DCC نشان دادند که بهتر است سرمایه­گذاران کشورهای اسلامی در نا‌آرامی­های سیاسی پرتفویی متنوع از سهام کشورهای مختلف داشته ­باشند و همچنین نتیجه گرفتند که نا‌آرامی­های سیاسی بر ثبات بازار منطقه(کشورهای اسلامی) بسیار مؤثر است(Adam,2014). سیاست­مداران و دولتمردان که از وابستگی نفتی ایران بخوبی آگاهند باید همواره این نتایج را مورد بررسی قرار دهند و تصمیمات درست و به دور از هیجان و تعصب و بر مبنای منطق و علم بگیرند تا شاهد بروز ناهماهنگی­های عجیب در شاخص­های اقتصادی مهم کشور نباشیم، چراکه هر زمان اقتصاد کشور تحت تاثیر این ناهماهنگی­های شدید قرار گیرد، دچار تزلزل و نابسامانی می­گردد و جبران این گونه خسارات­های ناشی از این نوسانات شدید کاری بسیار دشوار و زمان­بر است.

 

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ دی ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۰۶:۱۳ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)

تمشک - تمشک سیاه

خواص تمشک؛ 22 خاصیت جادویی تمشک قرمز برای سلامتی و پوست و مو

علاوه بر این مقادیر بالای ویتامین C، ریبوفلاوین، فولات، منیزیم، منگنز، نیاسین، پتاسیم و مس موجود در تمشک خواص ضد سرطانی داشته و برای پیشگیری و درمان انواع سرطان ها از جمله سرطان پوست، ریه، مری، پستان و مثانه مفید هستند. تمشک غنی از فولات است، فولات با افزایش گلبول های قرمز خون به درمان کم خونی کمک کرده و با افزایش گردش خون در بدن به بهبود اکسیژن رسانی به فولیکول های مو کمک کرده و به این ترتیب باعث تقویت و افزایش رشد مو می شود. سطح بالای آنتی اکسیدان های موجود در میوه تمشک اسپرم را از آسیب های اکسیداتیو محافظت می کند، همچنین ویتامین C و منیزیم موجود در آن با افزایش میزان تستوسترون برای درمان ناباروری در مردان مفید می باشد.

تمشک غنی ازآنتی اکسیدان و پلی فنول هایی مانند آنتوسیانین ها، اسید گالیک، کورستین، سیانیدین، کاتچین و اسید سالیسیلیک، ویتامین C، ویتامین B، اسید فولیک، مس و آهن، منگنز و فیبر رژیمی می باشد. تمشک فواید زیادی برای بدن دارد که ما در این مقاله از سایت کوکا به طور کامل خواص تمشک جنگلی قرمز و دمنوش برگ تمشک را برای سلامتی، بارداری زنان، لاغری، دیابت و پوست و مو شرح داده ایم. توجه : پیش از مصرف هرگونه ماسک بر روی صورت و نواحی حساس بدن، با مالیدن مقداری کمی از آن بر روی پوست دست خود به مدت حداقل 20 دقیقه، از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید. گفته می شود که اگر روزی سه بار تمشک بخورید، بینایی تقویت می شود و از ابتلا به بیماری دژنراسیون ماکولا که در آن آسیب به شبکیه منجر به از بین رفتن بینایی می شود، در امان می مانید.

تحقیقات در دانشگاه ایالتی میشیگان نشان داده که مواد مغذی موجود در تمشک به بهبود تعادل انسولین و قند خون در بدن کمک می کند و خطر ابتلا به دیابت نوع دو را در افراد کاهش می دهد. مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در تمشک قرمز به کاهش چین و چروک و جوان سازی پوست صورت کمک می کند، همچین تمشک برای از بین بردن لکه های صورت نیز مفید می باشد. برخی افراد ممکن است با خوردن تمشک دچار واکنش های آلرژیک شوند که با علائمی از جمله احساس خارش در دهان، خارش پوست، خس خس سینه، تهوع، درد شکمی و سرگیجه مشخص می شود. چای برگ تمشک به طور سنتی برای تحریک باروری در مردان و زنان استفاده می شود، دمنوش تمشک سطح هورمون ها را در بدن متعادل کرده و توانایی تولید مثل را بهبود می بخشد.

 

فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان

تمشکهای سیاه در واقع بوته‌هایی خاردار هستند که در منطقه شمال ایران یک گیاه مهاجم در جنگلها محسوب می‌شوند و بیشتر در نقاطی از جنگل که خالی شده باشد رشد می‌کنند اما در منطقه جنوب بیشتر در کنار چشمه‌ها و رودخانه‌ها حضور بیشتری دارد. رادیکالهای آزاد می‌توانند به سلولها صدمه بزنند و به نظر می‌رسد ارتباط تنگاتنگی با فرایند پیری به علاوه سایر مشکلات سلامتی از جمله سرطان و بیماری قلبی دارند. یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ مشخص کرد که موشهایی که تمشک سیاه مصرف کردند مهارتهایی تشخیصی بهتری در مقابله با گروه کنترل که تمشک مصرف نکرده بودند، داشتند. تمشکها برای مصرف کردن ایمن هستند اما افراد باید از خوردن زیاد آن خودداری کنند تا از سطح قند میوه یا فروکتوز را در وضعیتی سالم نگه دارند.

افزودن پودر پروتئین و جو دوسر به آن می‌تواند محتوای غذایی آن را افزایش دهد و کمک می‌کند که شخص به مدت طولانیتری حس خوبی داشته باشد. افراد می‌توانند تمشک سیاه را به رژیم غذایی سالم خود اضافه کنند از جمله همراه با صبحانه، در اسمتی میوه‌ای یا به عنوان یک میان وعده. برای بعضی از این فواید نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم اما علم بسیاری از اثرات ویتامینهای موجود در تمشک را تایید کرده است. فیبر محلول در آب حل می‌شود و با کاهش سطح قند خون ارتباط دارد و به شخص کمک می‌کند تا سطح کلسترول را در حد سالم نگه دارد. با این حال لازم است که شخصی که در حال استفاده از رقیق کننده‌های خون است در مورد مصرف ویتامین K  با پزشک خود مشورت کند.

بعضی از تمشکهای کنسروی یا مربا حاوی قند اضافه و مواد نگهدارنده هستند که منجر به اثرات منفی در سلامت انسان می‌شوند. با این حال دسرها حاوی مقدار بالایی از قند هستند که ممکن است بعضی از فواید سلامتی مربوط به تمشک سیاه را بی اثر کنند. تمشک سیاه یک ماده ایمن برای مصرف خوراکی است و عوارض جانبی برای افرادی که به آن آلرژی نداشته باشند، نامحتمل است. ممکن است که وقتی افراد غذاهای حاوی آنتی اکسیدان می‌خورند، از این فرایند حمایت کنند اما تحقیق بیشتری نیاز است. تمشک سیاه در دسرها نیز خیلی خوب عمل می‌کنند همانند کرامبل یا پای تمشک البته نان و کیک تمشک سیاه هم وجود دارد.

 

خواص تمشک را بهتر بشناسید!

 مواد و محتویات مقدار در 100 گرم   انرژی38 کیلوکالری  چربی0/6 گرم  پروتئین0/3 گرم  کربوهیدرات7/8 گرم  فیبر0/1 گرم  سدیم1 میلی گرم  پتاسیم136 میلی گرم  کلسیم12 میلی گرم  آهن0/48 میکرو گرم  منیزیم21 میلی گرم  روی0/41 میلی گرم  نیاسن0/44 میلی گرم  ویتامین آ123 واحد . تمشک گیاهی است بوته ای و پایدار که غالبا به صورت وحشی می روید و تا کنون بیشتر از 5 گونه آن شناسایی شده است. ساقه های این گیاه نرم، برگهای آن بیضی شکل و حاشیه آن دارای دندانه ‌ های اره ‌ ای شکل است. همچنین میوه تمشک سرشار از تانن ‌ ها، فلاونوئیدها، آنتوسیانین ها و پلی ‌ فنولها است.

میوه این گیاه شبیه به شاهتوت و توت فرنگی است و رنگ آن زرد تا سرخ مایل به سیاه میباشد. بخشهای مورد استفاده این گیاه میوه آن بوده، برگ، ساقه و ریشه تمشک نیز مصرف طبی دارد. هر بخش از این گیاه مانند برگ،ساقه، ریشه و میوه آن خاصیت درمانی متفاوتی دارد. تمشک منبع خوبی برای ویتامین ث، کا، فولات، نیاسین، پتاسیم و منیزم است. به طورکلی مهترین خواص تمشک خاصیت نرم کننده و ضد اسکوربوت است. میوه تمشک ترش مزه بوده و به صورت خام یا پخته، شربت، کمپوت و.

همه فواید تمشک سیاه

تمشک سیاه در واقع بوته‌هایی خاردار است که در منطقه شمال ایران یک گیاه مهاجم در جنگل‌ها محسوب می‌شود و بیشتر در نقاطی از جنگل که خالی شده باشد رشد می‌کند اما در منطقه جنوب بیشتر در کنار چشمه‌ها و رودخانه‌ها حضور بیشتری دارد. رادیکال‌های آزاد می‌توانند به سلول‌ها صدمه بزنند و به‌نظر می‌رسد ارتباط تنگاتنگی با فرایند پیری به علاوه سایر مشکلات سلامتی از جمله سرطان و بیماری قلبی دارند. یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ مشخص کرد که موش‌هایی که تمشک سیاه مصرف کردند مهارت‌هایی تشخیصی بهتری در مقابله با گروه کنترل که تمشک مصرف نکرده بودند، داشتند. فیبر محلول در آب حل می‌شود و با کاهش سطح قند خون ارتباط دارد و به شخص کمک می‌کند تا سطح کلسترول را در حد سالم نگه دارد.

با این حال لازم است که شخصی که در حال استفاده از رقیق‌کننده‌های خون است در مورد مصرف ویتامین K با پزشک خود مشورت کند. نویسندگان تحقیق پیشنهاد کردند که این می‌تواند به دلیل مواد شیمیایی موجود در تمشک‌ها به‌نام پلی‌فنل، باشد. فیبر یک نوع کربوهیدرات است که بدن نمی‌تواند همانند سایر ملکول‌های دیگر قند به ملکول‌های کوچکتر تجزیه کند. ویتامین C در ساختن پروتئین دخالت دارد و برای تولید کلاژن برای بدن و انتقال دهنده‌های عصبی خاص لازم هستند. بدن از آنتی‌اکسیدان‌ها برای کاهش صدمه‌ای که رادیکال‌های آزاد می‌توانند ایجاد کنند، استفاده می‌کند. ما در ادامه نگاهی به فواید بالقوه تمشک سیاه و همچنین روش‌های افزودن آن به رژیم غذایی صحبت خواهیم کرد.

انسان‌ها خودشان قادر به ساختن ویتامین C نیستند بنابراین لازم است که بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد. ویتامین A مسئول تولید رنگدانه‌ها در شبکیه جشم است و به تامین بینایی به‌ویژه در نور کم کمک می‌کند. این ویتامین همچنین رشد و حفظ استخوان‌ها و دندان‌ها را تامین می‌کند و پوست را سالم نگه می‌دارد. تحقیقات بیشتری نیاز است تا مشخص کند که آیا این فواید برای انسان‌ها نیز وجود دارد یا خیر. تمشک سیاه در بسیاری از نقاط جهان که آب و هوایی کوهستانی و معتدل دارند، رشد می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌ها به افراد در مقابله با اثر رادیکال‌های آزاد در بدن کمک می‌کنند. این ویتامین یک ماده ضروری برای انعقاد خون است که برای بهبود مناسب زخم ضروری است.

 

خواص تمشک ؛ و عرق تمشک و برگ تمشک سیاه و قرمز در طب سنتی

توت فرنگی همچنین حاوی آنتوسیانین (که مسئول رنگ قرمز توت فرنگی است )، می باشد که از سیستم گردش خون محافظت می کند و از این طریق می تواند از ایجاد پلاک در شریان ها جلوگیری کند و همچنین باعث تنظیم فشار خون میشود. در این مطلب مجموعه ای از مهم ترین خواص و مضرات تمشک را به صورت خلاصه جمع آوری کرده ایم ، برای شناخت بیشتر خواص تمشک و عوارض مصرف آن در ادامه با سایت فال و خواب در دسته بندی خواص مواد غذایی همراه باشید. این معجون عسلی به ۲ شکل تهیه می‌شود؛ روش اول به این شکل است که ۱ کیوی، نصف پیمانه تمشک، نصف پیمانه عسل طبیعی، یک پیمانه ماست و میوه‌های تازه را با یک‌دیگر مخلوط می‌کنیم تا شکل یکدستی به خود بگیرد.

خانواده‌های گیلانی علاقه زیادی به مصرف این میوه وحشی دارند و استفاده از آن به طور سنتی صورت می‌گیرد و ارزش غذایی آن برای بسیاری نامشخص است اما به نظر متخصصان این میوه دارای ارزش غذایی بالایی است. از مهمترین میوه هایی که در قرآن از آنها نام برده شده است می توانیم به انجیر و زیتون اشاره کنیم که به تازگی یک گروه تحقیقات ژاپنی پی به خواص فوق العاده مصرف یک عدد انجیر و هفت عدد زیتون شده است. تمشک غنی ازآنتی اکسیدان و پلی فنول هایی مانند آنتوسیانین ها، اسید گالیک، کورستین، سیانیدین، کاتچین و اسید سالیسیلیک، ویتامین C، ویتامین B، اسید فولیک، مس و آهن، منگنز و فیبر رژیمی می باشد.

تمشک سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی است که برای انسان و حیوان مفید است تمشک منبع خوبی از منیزیم، ویتامین C، فیبر ، پتاسیم، مس، منگنز و ویتامین K و همچنین تعدادی از آنتی اکسیدان ها است. در تمشک آنتی‌اکسیدان و ویتامین سی به‌وفور یافت می‌شود که این امر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از ابتلا به بیماری‌های مختلف عفونی مانند آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری می‌کند. روش دوم به این صورت است که ۱ پیمانه آب پرتقال تازه، نصف پیمانه عسل طبیعی، ۲ قاشق غذا خوری آبلیمو و ۱ پیمانه تمشک منجمد را با هم مخلوط می‌کنیم و در صورت دلخواه به آن یخ اضافه می‌کنیم. همچنین این جوشانده، بهبود بخش بند ادرار، درد های نقرسی و بسیاری از انواع رماتیسم ها است و مسکنی برای انواع درد های معده از قبیل نفخ، ترشی معده، گاز شکم و تشنج معده محسوب می شود.

 

آشنایی با خواص و مضرات تمشک

تمشک درختچه‌ای از تیره گل سرخیان است که به حالت وحشی در نقاطی مانند گیلان و مازندران و آذربایجان فراوان است که با ساقه‌های تیغ‌دار که در کنار جاده‌ها و مزارع و جنگل‌ها به صورت انبوه می‌روید برگهایش متناوب و گوشوارک‌دار و شامل ۳ تا ۵ برگچه است. در گیلان و مازندران به این گیاه تمش، ولش، بولوش و بوروش و در آذربایجان بؤیورتکن می‌گویند. با ما همراه شوید تا با خواص بی شمار این میوه وحشی آشنا شوید….

آشنایی با تمشک سیاه، روش کاشت و مراقبت از آن

در بهار ساقه ها را هرس کنید به طوری که 5 تا 7 ساقه بزرگ در هر گیاه وجود داشته باشد و ساقه های باریک و لاغر آن را حذف کنید و شاخه های فرعی روی ساقه های بزرگ را تا 30 سانتیمتر طول، کوتاه کنید تا میوه دهی و رشد بهتری داشته باشد. ساقه هایی را که دیگر میوه نمیدهند (ساقه های سال دومی)، در تابستان پس از تمام شدن میوه دهی، هرس کنید تا فضا برای ساقه های سال اولی ( primocanes ) جدید یا میوه، باز شود. از کاشت این گیاه در هر ناحیه ای که گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل یا بادمجان در سه سال اخیر رشد کرده است، خودداری کنید چون این سبزیجات میتوانند بیماریهایی را به درختچه جدید منتقل کنند.

تمشک نه تنها سرشار از ویتامین است (یک فنجان تمشک حاوی 50 درصد ویتامین ث مورد نیاز روزانه است)، بلکه یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدانی در بری ها است که با سرطان مقابله میکند. تمشک سیاه ( blackberry ) مانند همه درختچه ها، به آسانی رشد میکند و خیلی زود محصول میدهد و ظرف یک سال باید آماده چیدن تمشکهای رسیده تان شوید. -    ایلینی هاردی ( Illini Hardy ): یکی از سر سخت ترین انواع موجود بری ها است و ساقه های خاردار، افراشته و بلند تولید میکند که اندازه های میوه های آن متوسط است. گیاهان نیمه افراشته نیاز به داربست پشتیبان دارند تا ساقه هایشان در دوران میوه دهی، عمودی بماند در حالی که گیاهان افراشته خود میتوانند سر پا بمانند.

انواع چهار فصل تمشک سیاه همانند تمشک قرمز در پاییز سال اول، از ساقه های جدید میوه تولید میکند و سپس دوباره از همان ساقه ها، تابستان بعدی میوه میدهد. بنابراین تمشک را چه بخواهید به عنوان میوه مصرف کنید، چه در خوراکیهای دیگر آن را استفاده کنید، میتوانید تمشکهای پرورش یافته دست خود را مصرف کنید. 5 متر میرسد و اغلب (به جز لوگان بری loganberry ) خاردار و وحشی هستند و اگر بی توجه رها شوند میتوانند جهان را به سرعت تسخیر کنند. -    پرایم جیم ( Prime Jim ) و پرایم جان ( Prime Jan ): این انواع چهار فصل جدید ساقه های خاردار و افراشته با میوه های مرغوب تولید میکنند.

 

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ دی ۱۴۰۰ساعت: ۰۳:۰۲:۰۰ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)

بایت - کار با بایت ها

خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

دانلود رایگان آموزش موشن گرافیک به زبان فارسی + آموزش ساخت یک موشن گرافیک ساده. آموزش destination nat در میکروتیک - آموزش NAT Destination) Nat و Source Nat) در نرم افزار میکروتیک. فعال یا غیرفعال کردن گوشه های گرد فرم ها و پنجره ها در ویندوز 11. فعال یا غیرفعال کردن پرینت از صفحات وب اینترنتی در ویندوز 10/11. نحوه تغییر میزان ولوم برای هر برنامه بصورت مجزا در ویندوز 11.

چطور بیت و بایت کار می‌کنند؟

اندازه پیشوند نام 210 = 1,024 K Kilo 220= 1,048,576 M Mega 230 = 1,073,741,824 G Giga 240 = 1,099,511,627,776 T Tera 250 = 1,125,899,906,842,624 P Peta 260 = 1,152,921,504,606,846,976 E Exa 270= 1,180,591,620,717,411,303,424 Z Zetta 280 = 1,208,925,819,614,629,174,706,176 Y Yotta. اینکه مفاهیم این ارقام را به راحتی متوجه می‌شوید به این دلیل است که هر روز با اعداد 0تا9 کار می‌کنید و یا به این دلیل است که 10انگشت دارید! شاید اگر هشت انگشت داشتیم از ارقام 0تا8 استفاده می‌کردیم. چطوری بفهمیم که این عدد چه معنی در مبنای قابل درک ما یعنی مبنای ده دارد؟ همان طور که عدد 6357 در مبنای ده را به صورت توانی از ده نوشتیم، 1011در مبنای دو را نیز به صورت توانی از 2 می‌نویسیم.

اینکه چرا 8بیت یک بایت را تشکیل می‌دهد سوالی است که جواب آن را باید از دانشمندان کامپیوتر و برقی که از 50 سال پیش تا به حال روی کامپیوتر کار کرده‌اند پرسید. اعداد در مبنای ده: ساده ترین راه برای درک کردن مفهوم بیت، مقایسه آن با مفهومی است که برای ما قابل درک و ساده است و آن هم رقم (Digit) است. مبنای دو و بایت‌های 8بیتی: اینکه چرا از مبنای دو در کامپیوتر استفاده می‌کنیم این است که تطبیق مبنای دو با جریان الکتریکی آسان است. بعضی از ویرایشگر‌های ویندوز مثل NotePad متن‌ها را به این صورت ذخیره می‌کنند و یعنی یک بایت برای هر کارکتر. این بیت‌ها در کامپیوتر معمولاً در دسته‌های هشت تایی که بایت ها را تشکیل می‌دهند، بسته بندی می‌شوند.

0=0 1=1 2=10 3=11 4=100 5=101 6=110 7=111 8=1000 9=1001 10=1010 11=1011 12=1100 13=1101 14=1110 15=1111 16=10000 17=10001 18=10010 19=10011 20=10100. شاید شنیده باشید که فلان کامپیوتر یا لپ تاپ 512 مگابایت RAM ،80گیگابایت هارد دیسک و پردازشگر 2. با وجود 8 بیت در یک بایت، برای مثال می‌توان 256 مقدار بین 0 تا 255 را به این صورت نشان داد:. اگر به یکان اعداد در مبنای دو نگاه کنیم ابتدا 0است بعد 1 و بعد 0و بعد 1 و به همین ترتیب. اگر بخواهیم دقیقاً به این کدها نگاه کنیم باید هر کدام را به صورت مبنای دو بنویسیم. در مبنای دو اگر رقمی یک است و به آن یکی اضافه کنیم آن رقم صفر می‌شود و رقم بعدی یک. به راحتی درک می‌کنیم که رقم هفت به عنوان یکان، 5دهگان، 3 صدگان و 6 هزارگان هستند.

 

بیت و بایت

بنابراین زمانیکه شخصی عنوان می نماید که دارای هارد دیسکی با ظرفیت دو گیگا بایت است  ، معنای سخن وی اینچنین خواهد بود : " هارد دیسک وی دارای توان ذخیره سازی دو گیگا بایت ، یا تقریبا" دو میلیارد بایت و یا دقیقا" 2,147,483,648 بایت است.   برای محاسبه عدد 1011 از چه روشی استفاده می گردد؟ برای محاسبه عدد فوق در مبنای دو از همان روشی استفاده می گردد که در محاسبه عدد 100618 در مبنای ده استفاده شد با این تفاوت که از توان های متفاوت عدد دو استفاده خواهد شد. می توان کامپیوترهائی را ساخت که از مبنای ده استفاده نمایند ولی قطعا" قیمت ساخت آنها شاید مقرون بصرفه نبوده و استفاده از مبنای دو از بعد پیاده سازی مطمئنا" مقرون بصرفه تر از سایر مبناهای عدد نویسی است.

"  امروزه استفاده از رسانه های ذخیره سازی با ظرفیت بالا بسیار رایج بوده و ما شاهد حضور و استفاده از بانک های اطلاعاتی با طرفیت بسیار بالا ( چندین ترابایت ) در موارد متعدد هستیم.   در زمان تهیه یک کامپیوتر با عباراتی مشابه : " این کامپیوتر دارای یک پردازنده 32 بیتی پنتیوم ، حافظه با ظرفیت 256 مگابایت و هارد دیسک با ظرفیت 10. ( یک بایت برای هر حرف ) در صورتیکه معیار مشاهده ما به فایل فوق بر اساس دیدگاه کامپیوتر باشد ، بجای هر حرف یک عدد ( معادل کد اسکی ) را مشاهده خواهیم کرد. با توجه به جدول فوق می توان چنین برداشت کرد که : کیلو تقریبا" معادل هزار ، مگا تفریبا" معادل میلیون ، گیگا تقریبا" معادل میلیارد و.

پس از ذخیره نمودن فایل و مشاهده فایل مورد نظر در برنامه های نمایش دهنده مشخصات فایل ها متوجه خواهید شد که ظرفیت فایل فوق 27 بایت است. مثلا" رقم 8 در اولین جایگاه ( رتبه یکان ) و رقم 1 در دومین جایگاه ( رتبه دهگان ) و رقم 6 در سومین جایگاه ( رتبه صدگان)  قرار دارند. مثلا" از برنامه NotePad در ویندوز برای ایجاد یک فایل متنی با محتویات " Four Seven " استفاده و فایل فوق را با نام Test. ( کیلو، مگا ، گیکا   نمونه هائی ازاین پیشوندها می باشند) جدول زیر برخی از پیشوندها بهمراه کاربرد هر یک را نشان می دهد.

 

خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

دانلود رایگان آموزش موشن گرافیک به زبان فارسی + آموزش ساخت یک موشن گرافیک ساده. آموزش destination nat در میکروتیک - آموزش NAT Destination) Nat و Source Nat) در نرم افزار میکروتیک. فعال یا غیرفعال کردن گوشه های گرد فرم ها و پنجره ها در ویندوز 11. فعال یا غیرفعال کردن پرینت از صفحات وب اینترنتی در ویندوز 10/11. نحوه تغییر میزان ولوم برای هر برنامه بصورت مجزا در ویندوز 11.

آشنایی با واحدهای اندازه گیری حافظه ( مبانی کامپیوتر )

ابتدا از بالای پنجره Recycle Bin Properties درایو مورد نظر جهت ذخیره سازی فایل های موجود در صندوق بازیافت را انتخاب کنید در این سوال درایو C را انتخاب کنید. این مبنا از اعداد صفر و یک تشکیل شده است و تمامی اطلاعات وارد شده به رایانه به صفر و یک تبدیل می شوند که در مکان های حافظه قرار می گیرند. در مرورگر اینترنت اکسپلورر یا به اختصار IE در مهارت اینترنت حداکثر ظرفیت فضا برای ذخیره صفحات و سایتها را 128 مگابایت تعریف نمایید ؟. حتما باید عددی که وارد می کنیم برحسب مگابایت باشد که در این سوال بر حسب مگابایت داده شده و نیازی به تبدیل نیست. نکته : ( اگر نوار منو مخفی بود در ناحیه ای خالی از نوار عنوان کلیک راست کرده و تیک گزینه ی Menu Bar را بگذارید.

برای اینکه اطلاعاتی که به کامپیوتر وارد کرده ایم بعد از خاموش شدن از بین نرود باید در کجا ذخیره کنیم ؟. و از پنجره ی باز شده بخش Disk space to use عدد مورد نظر جهت ذخیره صفحات و سایت ها را بر حسب مگا بایت وارد کنید. سپس در پنجره ی باز شده قسمت Maximum size مقدار حافظه اختصاصی را بر حسب مگا بایت وارد کنید. از نوار منو گزینه Tools را کلیک کرده و از زیر منوی گزینه Internet Option را انتخاب کنید. بر روی Recycle Bin  کلیک راست کنید سپس از منوی باز شده Properties را انتخاب کنید.

تفاوت‌های بیت و بایت در محاسبه سرعت اینترنت

به‌عبارت دیگر کاربران اینترنت در دنیای مجازی اغلب سرعت اتصال خود را در نرم‌افزارهای مختلف (نرم‌افزارهای مدیریت دانلود و سنجش سرعت اینترنت) بر حسب کیلوبایت در ثانیه و به شکل KBps (کیلو بایت در ثانیه) مشاهده می‌کنند و این موضوع ممکن است برای ایشان این سوتفاهم را به‌وجود بیاورد که به عنوان مثال وقتی سرعت اینترنت ۱۲۸Kbps (یک‌صد و بیست و هشت کیلو بیت در ثانیه) است، چرا در طول زمان اتصال، نرم افزار مورد نظر سرعت اینترنت را به صورت ۱۶KBps (شانزده کیلو بایت در ثانیه) نمایش می‌دهد!؟. این بدان معناست که زمانی که یک مشترک خانگی سرویس اشتراکی ۱۲۸Kbps (یک‌صد و بیست و هشت کیلو بیت در ثانیه) از شرکت خدمات‌دهنده اینترنتی خود دریافت می‌کند، پهنای باند این سرویس با توجه به ماهیت اشتراکی بودن آن، حداکثر با ۸ کاربر دیگر به اشتراک گذاشته شده و سرعت استفاده از سرویس این مشترک در ساعات پر مصرف ممکن است تا یک هشتم سرعت اولیه سرویس کاهش یافته و به ۱۶Kbps (شانزده کیلو بیت در ثانیه) برسد.

با توسعه زیرساخت‌های اینترنتی در کشور، امروزه شاهد افزایش سطح دسترسی افراد و قشرهای مختلف جامعه ایران به این شبکه جهانی هستیم و با توجه به واژگان و اصطلاحاتی که در دنیای مجازی در زمان اتصال به اینترنت رایج است، معمولاً ابهامات و پرسش‌های بسیاری در اذهان عموم کاربران در مورد چگونگی محاسبه سرعت واقعی اینترنت و اصلاحاتی از قبیل کیلو بایت، کیلو بیت و ضریب اشتراک به‌وجود می‌آید. این نکته مهم، موضوعی‌ست که اکثر کاربران اینترنت با وجود بندی که در قرارداد سرویس اینترنت به روشنی به آن اشاره کرده است، توجهی به آن ندارند و انتظار دارند همواره در طول تمامی ساعات شبانه روز (حتا در ساعات اوج مصرف که استفاده از اینترنت به شدت افزایش یافته و حداکثر پهنای باند توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد) با سرعتی مطابق با سرعت اولیه سرویس خود از اینترنت بهره‌مند شوند.

جزییات این توافق‌نامه در سند کمیسیون ۱۷۷ سازمان تنظیم مقررات، با عنوان ضوابط و چارچوب موافقت‌نامه‌های سطح خدمات (SLA) به تفضیل بیان شده است و کاربران می‌توانند در صورت تخطی شرکت خدمات دهنده در ارایه خدمات اینترنت با پارامترهای مشخص شده، درخواست جبران خسارت خود را به شرکت خدمات دهنده اینترنتی ارایه و از طریق سازمان تنظیم مقررات به‌صورت خاص پی‌گیری کنند. ضریب به اشتراک‌گذاری سرویس‌های اینترنتی اختصاصی که با توجه به هزینه متفاوت و تعداد بیشتر کاربران استفاده‌کننده از سرویس اغلب توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود، به‌صورت یک‌به‌یک است و این بدان معناست که سرعت و پهنای باند سرویس پیاده شده تنها به یک مشترک به‌صورت اختصاصی تعلق می‌گیرد و با سایر مشترکین به اشتراک گذاشته نمی­‌شود.

 

۲) ضریب اشتراک طبق قرارداد و بنا به مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی می‌توانند(در مورد سرویس های حجمی) ضریب اشتراک حداکثر ۱ به ۸ و (درمورد سرویس های غیرحجمی) ضریب اشتراک ۱ به ۱را برای کاربرانشان اعمال کند. «های‌وب»، در راستای کسب رضایت مشترکین و ایجاد تجربه‌ای خوشایند برای آنان، ظرفیت مراکز مخابراتی را در حدی نگه می‌دارد که پهنای‌باندی مناسب و فراتر از حالت قرار دادی در اختیار کاربرانش قرار بگیرد. کلیه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت، از جمله اینترنت پرسرعت «های‌وب»، سرویس های خود را براساس کیلو بیت بر ثانیه (Kbps) ارائه می کنند؛که این در واقع سرعت اتصال شما به اینترنت را نشان می دهد.

زمانی که سرویس ۵۱۲ Kbps (کیلوبیت بر ثانیه) را خریداری می کنید، و بخواهید فایلی به حجم ۵۱۲ کیلو بایت را دانلود نمایید، مسلما دانلود شما در ۱ ثانیه انجام نخواهد شد. در راستای شفاف سازی چند موضوع مهم و پر ابهام برای کاربران اینترنت پر سرعت «های‌وب»، به بررسی چند موضوع از جمله تفاوت بیت و بایت، خواهیم پرداخت. ۱) تفاوت بیت (bit) و بایت (Byte) چیست؟ در دنیای کامپیوتر و فضای اینترنتی مفاهیم بیت و بایت جزو ساده ترین موارد می‌باشد. براساس توضیحات بالا، حداقل سرعتی که شرکت «های‌وب» برای این سرویس به شما ارائه دهد ۶۴ KBPS (کیلو بایت بر ثانیه) می باشد. برای درک بهتر این واحد بهتر است بدانید که برای تایپ لغت "Hello" در کامپیوتر فضایی به اندازه ۴۰ بیت(۵ بایت) اشغال می شود.

از آنجاییکه هر ۸ بیت برابر با ۱ بایت است ، پس برای دانلود فایلی با حجم ۵۱۲ کیلو بایت ، به ۸ ثانیه زمان نیاز دارید. اما سرعت دانلودی که نرم افزار مدیریت دانلود(مانند IDM ) به شما نمایش می دهد ۴۰۰ KBPS (کیلوبایت بر ثانیه) می باشد. ۳) Burst خط در سرویس‌های حجمی فرض کنید شما سرویس ۵۱۲ Kbps (کیلو بیت بر ثانیه) را خریداری کرده اید. نکته ای که در اینجا مطرح است ، تفاوت بین بیت و بایت و کاربرد این دو واحد اندازه گیری می باشد. همچنین شما میتوانید با استفاده از اینفوگرافیک مربوطه نیز این موارد را مشاهده فرمایید. اما برای نشان دادن سرعت دانلود از کیلو بایت بر ثانیه (KBPS) استفاده می شود.

 

بیت، بایت، کیلوبایت و… به زبان ساده

خب حالا اینا چه ربطی به مبحث ما داشت؟ راستش گفتم بهتره که قبل از پرداختن به موضوع از چند مثال روزمره استفاده کنم و اینکه توی دنیای کامپیوتر هم چنین قوانین مشابهی وجود داره. مثلا برای اندازه گیری وزن یه انگشت میگیم: چند  گرمه؟ برای وزن یه سطل آب میگیم چند  کیلو هستش؟ یا مثلا برای وزن بار یه کامیون میگیم چند  تن هستش؟. همونطور که می‌دونید ما تو محیط پیرامونمون برای اندازه گیری کمیت‌های مختلف فیزیکی واحدهای استانداردی رو تعریف کرده‌ایم. فلان فایل word چند  کیلو  بیته؟!  فلان آهنگ چند  مگه ؟!  فلش usb ات چند  گیگه ؟!  هارد چند  ترا  قراره بخری؟ و…. تا حالا شنیدین که برای بیان اندازه فایل‌های مختلف تو کامپیوتر از عبارات خاصی استفاده می کنند؟ مثلا میگن:.

اما گاهی برای نشون دادن اونا توی مقیاس های بزرگ و کوچیک از یه سری اصطلاحات دیگه ای استفاده می کنیم. همون طور که می دونید ما بسته به کاربرد و مقیاس کمیت هامون از واحدهای خاصی استفاده می‌کنیم. تو این قسمت قصد داریم تا به معرفی این واحدهای حافظه بپردازیم. اما برای مسافت های طولانی تر چه طور؟ مثلا فاصله ی دو تا شهر مثل قم-کاشون رو هم با متر بیان می کنید؟ اینجا دیگه از کیلومتر استفاده می کنیم و میگیم که فاصله شون حدود 100 کیلو متره. اگه دقت کرده باشین ما توی مسافت های کوتاه معمولا متر رو به کار می بریم مثلا میگیم فاصله ی این اتاق تا آشپزخونه چقدره. اگه گفتین چرا 1024 برابر؟ راستش یه خورده قبل تر گفتم دیگه حوصله اش رو نداره دوباره توضیح بدم ):.

اگه دقت کنید توی محاوراتمون برای فایل های بزرگتر مثلا برای یه آهنگ میگیم حجمش چند مگه. شبیه این مورد رو هم توی کامپیوتر داریم و میگیم که هر 1024 کیلوبایت میشه یک مگابایت. ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ دی ۱۴۰۰ساعت: ۰۸:۵۸:۴۴ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)

سعدی - برگزیده ای از اشعار سعدی

اشعار سعدی

سعدی در میان ایرانیان بیشتر با نام سعدی شیرازی شناخته می شود که زادگاه و محل وفات او می باشد، برای مطالعه اشعار زیبا و با معنی این شاعر بزرگ ایرانی در ادامه با سایت چی شی همراه باشید. جالب است بدانید که نام واقعی سعدی، ابومحمّد مُشرف‌الدین مُصلِح بن عبدالله بن مشرّف می باشد و در سراسر جهان او را با القاب همچون استاد سخن، پادشاهِ سخن و شیخِ اجلّ می شناسند. در این مطلب گزیده ای از اشعار عاشقانه کوتاه و بسیار زیبای سعدی شیرازی را آماده کرده ایم.

مجموعه بهترین اشعار کوتاه سعدی

در دیوان اشعار سعدی «غزلیات، ترجیع بند، رباعیات، قطعات، ملحقات و مفردات» وجود دارد که رباعیات و برخی قطعات جزو دسته شعر کوتاه هستند. علاوه بر این گلستان به دلیل اینکه به نظم و نثر است، مشحون از تک‌بیت‌های ناب است که شعر کوتاه محسوب می‌شوند. مجموعه ای که گروه فرهنگ و هنر وب برای مخاطبان گردآوری کرده، شامل برگزیده انواع شعر کوتاه از سعدی است. سعدی شاعر پرآوازه قرن هفتم علاوه بر دیوان اشعار، صاحب دو کتاب تعلیمی بوستان و گلستان است.

گلچین زیباترین اشعار عاشقانه سعدی شیرازی

سوز عشقت ننشاند ز جگر جوش مرا نگذرد یاد گل و سنبلم اندر خاطر تا به خاطر بود آن زلف و بناگوش مرا. بنگر ز هجرت چون شدم سرگشته چون گردون شدم وز ناوکت پرخون شدم از من چرا رنجیده‌ای؟. زیباترین اشعار و غزل های عاشقانه و احساسی سعدی شیرازی در مورد عشق و دوستی و معشوق. ز دستم بر نمی‌خیزد که یک دم بی تو بنشینم به جز رویت نمی‌خواهم که روی هیچ کس بینم. ای یار ناسامان من از من چرا رنجیده‌ای وی درد و ای درمان من از من چرا رنجیده‌ای. خلایق در تو حیرانند و جای حیرتست الحق که مه را بر زمین بینند و مه بر آسمان باشد. تو همچون گل ز خندیدن لبت با هم نمی‌ آید روا داری که من بلبل چو بوتیمار بنشینم.

خویشتن بر تو نبندم که من از خود نپسندم که تو هرگز گل من باشی و من خار تو باشم. من بی‌ مایه که باشم که خریدار تو باشم حیف باشد که تو یار من و من یار تو باشم. که نه امشب آن سماع است که دف خلاص یابد به طپانچه‌ ای و بربط برهد به گوشمالی. هرگز اندر همه عالم نشناسم غم و شادی مگر آن وقت که شادی خور و غمخوار تو باشم. دوستان عیب کنندم که چرا دل به تو دادم باید اول به تو گفتن که چنین خوب چرایی. ای خردمندکه گفتی نکنم چشم به خوبان به چه کارآیدت آن دل که به خوبان نسپاری؟. چنان به موی تو آشفته‌ ام به بوی تو مست که نیستم خبر از هر چه در دو عالم هست. گر من بمیرم در غمت خونم بتا در گردنت فردا بگیرم دامنت از من چرا رنجیده‌ای.

من سعدی درگاه تو عاشق به روی ماه تو هستیم نیکوخواه تو از من چرا رنجیده‌ای. هرگز اندیشه نکردم که کمندت به من افتد که من آن وقع ندارم که گرفتار تو باشم. من ندانستم از اول که تو بی مهر و وفایی عهد نابستن به از آن که ببندی و نپایی. گفته بودم چو بیایی غم دل با تو بگویم چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیایی. ای سرو خوش بالای من ای دلبر رعنای من لعل لبت حلوای من از من چرا رنجیده‌ای. به هوش بودم از اول که دل به کس نسپارم شمایل تو بدیدم نه صبر ماند و نه هوشم. گر چه دانم که به وصلت نرسم بازنگردم تا در این راه بمیرم که طلبکار تو باشم. ز حد بگذشت مشتاقی و صبر اندر غمت یارا به وصل خود دوایی کن دل دیوانه ما را.

من چه شایسته آنم که تو را خوانم و دانم مگرم هم تو ببخشی که سزاوار تو باشم. نه در این عالم دنیا که در آن عالم عقبی همچنان بر سر آنم که وفادار تو باشم. چه خوش است در فراقی همه عمر صبر کردن به امید آن که روزی به کف اوفتد وصالی.

گزیده ادبیات کلاسیک : منتخب غزلیات سعدی شیرازی

اشعار عاشقانه سعدی ,بهترین اشعار پارسی ,بهترین اشعار سعدی ,بهترین شعزهای فارسی ,بهترین غزلیات سعدی ,زیباترین شعرهای فارسی ,زیباترین غزلیات سعدی ,زیباترین غزلیات فارسی ,سعدی ,سعدی در ادبیات فارسی ,سعدی شیرازی ,غزل ,غزلیات سعدی ,گزیده اشعار سعدی ,گزیده غزلیات سعدی ,گلچین اشعار سعدی ,گلچین اشعر سعدی ,گلچین دیوان سعدی ,گلچین زیباترین اشعار سعدی ,گلچین شعر سعدی ,گلچین غزلیات سعدی ,محمد حسین ارشدی بیدگلی ,مشهورترین اشعار سعدی ,منتخب ادبیات کلاسیک ,منتخب غزلیات ,منتخب غزلیات سعدی. اگرچه بزرگان زیادی در عرصه ادبیات و شعر زبان پارسی نامی ماندگار شده اند و در آسمان می درخشند، اما در میان نامهایی چون سعدی، حافظ، مولانا (مولوی)، فردوسی، صائب تبریزی، نظامی، خیام نیشابوری ، عطار نیشابوری و… به جرات میتوان گفت سعدی بیشترین تاثیر بر زبان و ادبیات محاوره ما داشته است.

امیدوارم در آینده نیز بتوانم در پستهایی که مربوط به “گزیده ادبیات کلاسیک” می باشد، اشعاری نغز و زیبا از سعدی و حافظ و صائب تبریزی و خیام و دیگر بزرگان عرصه شعر و ادبیات کلاسیک زبان پارسی را با شما دوستان در میان بگذارم. بیان شیوا و روان سعدی و استفاده از حکایات برای انتقال مضامین آموزشی و اخلاقی باعث شده است که بسیاری از اشعار و ابیات سعدی ورد زبان ها شده و به صورت ضرب المثل و اصطلاح در ادبیات گفتاری و نوشتاری رایج گردد. تاثیر بی چون چرای سعدی بر روی شاعران بزرگ پس از خود همچون حافظ نیز کاملا مشهود است؛ که البته این تاثیر ارزشها و استحکام و غنای شعر دیگران را به چالش نمی کشد.

در اینجا بنده به سلیقه خود منتخب غزلیات سعدی را از میان ۵۰ غزل اول غزلیات سعدی انتخاب نمودم تا لذت خواندن آن را با شما نیز قسمت کنم. سعدی شیرازی را همه می شناسند شاید به جز آوردن نام سعدی برای معرفی او چیز دیگری لازم نباشد. نگاه سعدی به عشق بیش از شاعران دیگر به عشق زمینی اشاره دارد. ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۴۰۰ساعت: ۰۸:۵۹:۵۷ توسط:ستار یکتا موضوع: نظرات (0)